Zaposlenice Udruge za ruralni turizam Đola Nikolina Baškarad i Tatjana Topalov sudjelovale su na konferenciji „Žene jučer, danas, sutra“ koja je održana 8. i 9. ožujka 2023. godine na Filozofskom fakultetu Osijek. Konferenciju su organizirali studenti Odsjeka za povijest, a zaposlenice Udruge sudjelovale su s izlaganjem „MISTIČNA BARANJA i ONE koje ju takvom čine“. Glavna tema konferencije bile su žene u prošlosti, sadašnjosti i budućnosti u raznim sektorima s obzirom na to da su u prošlosti žene bile simbol otpora društvenim normama, a danas nastavljaju napredovati te su sve češće nositeljice promjena. Ciljevi su konferencije bili prikazivanje postignuća žena kroz povijest, ispitivanje izazova s kojima su se suočavale te raspravljanje o tome kako stvoriti svjetliju budućnost za žene diljem svijeta.
Na početku izlaganja Tatjana Topalov predstavila je Udrugu za ruralni turizam Đola odnosno koji je cilj, misija i vizija Udruge. Također, zaposlenica je iznijela opće podatke o Udruzi te predstavila usluge, aktivnosti i projekte koje Udruga trenutno nudi i provodi. Nakon uvoda, zaposlenica je predstavila četiri žene –sultaniju Hurem, Crvenu Martu, Otti Berger i Isabellu von Habsburg. Nakon predstavljanja sultanije Hurem, zaposlenica je predstavila Sulejmanov most koji je spajao Osijek i Dardu te Festival Tarda i Turski dan u Dardi kao javna događanja kojima je oživljena povijest, kultura i način života 16. stoljeća. Nakon predstavljanja legende o Crvenoj Marti, životne priče dizajnerice Otti Berger i nadvojvotkinje Isabelle von Habsburg, zaposlenica je predstavila Mističnu Baranju i Mistični bus – turistički interpretativni obilazak Baranje namijenjen turistima, posjetiteljima i svima koji žele upoznati Baranju iz drukčije perspektive. U sklopu programa koje Udruga osmišljava i provodi oživljavaju se priče o četiri navedene žene iz povijesti te se interpretativnim predstavama, storytelling i livinghistory metodama posjetitelje uvodi u njihov život, rad i djelovanje koje je iznimno važno za Baranju.
Izlaganje je preuzela zaposlenica Nikolina Baškarad koja je ukazala na povijesnu važnost ovih žena te otkrila zanimljive detalje iz njihovog života. Nakon toga, zaposlenica je održala nekoliko vježbi sa sudionicima. Uputa za prvu vježbu bila je da jedan sudionik/ca čita pjesmu na nametljiv način, a ostali trebaju kružiti i ne gledati čitatelja u oči. Rezultat je vježbe bio pobuđivanje raznih osjećaja (neugodnosti, slabosti, pritiska, žaljenja) kod sudionika/ca koje su kružile prostorijom, a cilj je bio osvještavanje i prikazivanje s čime su se žene u prošlosti nosile i borile. Iduća je vježba bila paranje vunenoga šala te tkanje na priučnom stanu s kojom su sudionici/ce naučile nešto novo te doživjele što je radila jedna od prikazanih žena – Otti Berger.
U izlaganju Udruge Đola naglasak je bio na ženama koje su ostavile traga u povijesti Baranje, a o kojima se upravo na tom području malo govori. Sudjelovanjem na konferencijama Udruga Đola predstavlja svoj rad kojim promovira važnost očuvanja povijesne baštine te alate i metode oživljavanja likova iz povijesti.