Udruga za ruralni turizam Đola, kao odabrani izvoditelj usluge osmišljavanja i organizacije Umjetničke kolonije u Baranji i Erdutu je u razdoblju od 13. do 31. prosinca 2022. godine u suradnji s 10 umjetnika osmislila, izradila i postavila umjetničke radove i i nstalacije na različitim lokacijama na području Općine Erdut i Baranje. Umjetnički radovi koji su nastali u sklopu dvije kolonije napravljeni su za potrebe projekta Wine Tour Across Borders - Unique Wine TourismDestination HUHR/1901/2.1.3/0095 u okviru programa Interreg CBC Hungary –Croatia 2014 – 2020, a cilj kolonije bilo je povećanje vidljivosti vinske destinacije - erdutskog i baranjskog vinogorja kroz postavljanje umjetničkih radova na atraktivne lokacije.
UMJETNIČKA KOLONIJA U OPĆINI ERDUT
Za Umjetničku koloniju u Općini Erdut odabrani su sljedeći umjetnici: Zoran Šimunović, Sabina Ostojić, Atila Adam, Ivana Lončarić i Vjeran Hrpka. Svaki od njih imao je zadatak osmisliti rad kojim će se povećati atraktivnost, a time i interes potencijalnih turista i posjetitelja vinske destinacije Erdut.
ZORAN ŠIMUNOVIĆ
Opis rada:
Zoran Šimunović inspiraciju pronalazi u prostorima u kojima živi i stvara, kao i u običnim i uobičajenim predmetima: igračkama, voću, namještaju, biljkama i sl. Uključivanjem ovih predmeta na platno, umjetnik konstruira imaginarni prostor povezan sa svojim iskustvom, sjećanjem i snovima. Kroz poznavanje svakodnevnih predmeta, jedinstveni i introspektivni svjetovi koje je umjetnik stvorio postaju razumljivi promatračima. Motivi koje Zoran Šimunović odabire nadovezuju se na platno, sugerirajući tajanstvene i simbolične međuodnose koje treba odgonetnuti. Umjetnikove suvremene slike, na pola puta između figuracije i apstrakcije, poprimaju snažan narativni karakter i pričaju priče s malo humorai puno poezije.

SABINA OSTOJIĆ
Opis rada:
Umjetnica je autor znaka koji treba predstavljati ne samo lokaciju, kartografsku činjenicu i geografsku definiciju zemljopisnog područja već i znak koji može podnijeti i prenijeti subjektivnu i subliminalnu poruku o sadržaju koji se krije unutar šireg područja Erduta. Odabir jednostavne arhaične forme znaka koji je oblikovan kao meandri koje rijeka Dunav gradi pri toku kroz ravnicu.Forma meandra ne samo da je arhaična i simbolična, ona ima u sebi i formu spirale koja je opet najstariji poznati simbol koji je korišten i odražava univerzalni princip rasta i razvoja. Umjetnica znakom želi iskoristiti taj prirodni proces subjektivne sublimacije i gotovo impresionistički ga oslikati tako da on bude mala arhiva u koju će biti pohranjene sve navedene senzacije i doživljaji područja Erduta.

ATILA ADAM:
Opis rada:
Erdutski Bacchus ili ukazanje Bacchusa u Erdutu je naziv rada. Prikaz vinogradara,vlasnika vinograda kao Bacchusa, boga plodnosti, veselja, vina i žena. U izvedbi autora ovaj je vinar prikazan u togi s thyrrsusom, njegovim čarobnim štapom prema uzoru na radove umjetnika inspiriranih renesansnim razdobljem u umjetnosti. Ikonološki štap je bio njegov simbol i simbol njegovih sljedbenika.

VJERAN HRPKA:
Opis rada:
Rad „God“ je metaforičko propitivanje zaokružene prostorno vremenske dimenzije u okviru autorova habitusa. U fokusu promatrača je drvo na obali rijeke, tik do odrona u istu, korak do svog kraja ili novog početka? Promatramo li trenutak bez povratka ili je sve samo dio ponavljajućeg ciklusa poput drvenog goda na presjeku drveta?
Rad je rađen tehnikom koja ne dopušta ponavljanje niti reproduciranje trenutka u fotografskom smislu. Svaka je fotografija kao i svaki trenutak potpuno unikatan.

UMJETNIČKA KOLONIJA U BARANJI
Za Umjetničku koloniju u Baranji odabrani su sljedeći umjetnici: Nikola Faller, Slobodan Stojković, Ana Smokrović, Nikolina Srđenović i Ivana Milić. Svaki od njih imao je zadatak osmisliti rad kojim će se povećati atraktivnost, a time i interes potencijalnih turista i posjetitelja vinske destinacije Baranja.
SLOBODAN STOJKOVIĆ uz NIKOLINU SRĐENOVIĆ, ANU SMOKROVIĆ I IVANU MILIĆ
Opis rada:
Stojković je osmislio željeznu skulpturu „Čovik“ visoku 4,5 metra. Konceptualno skulptura predstavlja spoj čovjeka težaka i prirode koja ga prožima, od koje živi i u koju se vraća. Svi umjetnici su dali doprinos kroz izradu elemenata (sunca, vjetra, zemlje, lišća i sl.) iz prirode koji su se kao takvi inkorporirali u samo tijelo skulpture – tijelo čovjeka. Skulptura je postavljena na području Općine Draž u Baranji, na planinarskom putu okruženom baranjskim vinogorjem.

Radovi nastali tijekom kolonije oplemenili su turistički atraktivne lokacije u Baranjii Općini Erdut, a navedenim je ispunjen osnovni cilj organizacije kolonije - povećanje vidljivosti vinskih destinacija Baranja i Erdut. Turisti i posjetitelji imat će prilike vidjeti nastale radove na lokacijama kako slijedi:
Erdut: Erdutski vinogradi, Vinarija Siber,Vinarija Antunović i Vinarija Brzica.
Baranja: Križanje planinarskih, ali ujedno i cikloturističkih puteva između Općina Kneževi Vinogradi i Draž. Fotografije u vinarijama Kolar, Pinkert, Kalazić i Kusić.